se dau 700 grame solutie de hidroxid de natriu de 50%. ce cantitate de apa distilata trebuie sa se adauge pentrua obtine o solutie de hidroxid de natriu de 13,5%?
solutia initiala : msi = 700g ci = 50% ⇒ md = 350g + m (apa) --------------------------------- solutia finala : ms = 700+ m md = 350g c = 13,5% 350·100/(700+m) = 13,5 700+m = 2592,6 m = 1892,6 g