un kg de cozonac costa cat 3 kg de bezele .Maria cumpara 4 kg de bezele si un cozonac de 2kg ,platind in total 70 lei.Cat costa 1 kg de cozonac ? Dar 1 kg de bezele
1kg cozonac=3kg bezele 4kg bezele+1kg cozonac de 2kg=70 lei 4+3x2=10kg bezele 70:10=7 lei kg bezele 1kg cozonac=7x3=21 lei/kg cozonac proba: 21=3x7 sau 4x7 (kg bezele)+ 21x2(cozonac)=28+42= 70 lei