Răspuns :
1) Cat costa un palton?
10 000 lei:10=1 000 lei costa un palton
2) Cat costa 2 paltoane?
2x1 000=2 000 lei
Rezolvarea problemei printr-un exercitiu:
2x (10 000:10)=2x1 000=2 000 lei
10 000 lei:10=1 000 lei costa un palton
2) Cat costa 2 paltoane?
2x1 000=2 000 lei
Rezolvarea problemei printr-un exercitiu:
2x (10 000:10)=2x1 000=2 000 lei