3 mingi...............2 masinute..................65 lei
4 mingi...............1 masinuta...................70 lei l x2
__________________________________________
8 mingi...............2 masinute....................140 lei
(8-3) mingi.........(2-2) masinute...............(140-65)lei
5 mingi.....costa ....................................75 lei
1 minge=75 lei:5=15 lei(costa o minge)
1 masinuta: 70 lei-4x15 lei=70 lei-60 lei=10 lei (costa o masinuta)
Raspuns: 15 lei. 10 lei