rezolvam problema cu plan ,prin doua metode . scrie fiecare rezolvare prin exercitiu. ana a cumparat 3pixuri la pretul de 2 lei,iar dan acumparat 5pixsuri la acelas pret . cit costa in total cumparaturile copiilor?
metoda 1. Cati lei au costat cumparaturile Anei? 3×2=6 lei Cati lei au costat cumparaturile lui Dan? 5×2=10 lei Cat au costat cumparaturile celor doi copii? 6+10=16 lei
metoda 2. 3×2+5×2=6+10=16 Sper ca te-am ajutat!!! Succes !!!