Răspuns :
25 kg portocale.....25 kg mere....250 lei
1 kg portocale = 1 kg mere
250:25×2 =250:50=5 lei 1 kg de fruct
sper ca te-am ajutat !
1 kg portocale = 1 kg mere
250:25×2 =250:50=5 lei 1 kg de fruct
sper ca te-am ajutat !
Primul mod:
1) Cate kg de fructe s-au cumparat?
25 kg+25 kg=50 kg de fructe
2) Cat costa 1 kg de fructe?
250 :50=5 lei
al doilea mod
25 kg portocale .......25 kg mere.........250 lei l (: 25)
1) Cat costa 1 kg de portocale si 1 kg de mere?
1kg portocale........1 kg de mere.........10 lei
2) Cat costa 1 kg de fructe?
10 lei:2=5 lei
Raspuns: 5 lei
1) Cate kg de fructe s-au cumparat?
25 kg+25 kg=50 kg de fructe
2) Cat costa 1 kg de fructe?
250 :50=5 lei
al doilea mod
25 kg portocale .......25 kg mere.........250 lei l (: 25)
1) Cat costa 1 kg de portocale si 1 kg de mere?
1kg portocale........1 kg de mere.........10 lei
2) Cat costa 1 kg de fructe?
10 lei:2=5 lei
Raspuns: 5 lei