Calculeaza masa acidului sulfuric care se poate obtine din sulful cu :
b) masa 16 g. Pentru aceasta , foloseste urmatoarea desie de transformari si egaleazale
S+O2---->SO2
SO2+O2----->SO2
SO3+H2O----->H2SO4.ajutatima va rog
S + O2 = SO2 + 1/2 O2 = SO3 + H2O = H2SO4 M S = 32 g/mol M H2SO4 = 98 g/mol 32 g S.............98 g H2SO4 16 g S...............x x = 49 g acid sulfuric