observa imaginea de mai jos și încercuiește răspunsul corect pentru 3 kg de portocale se plătesc
![Observa Imaginea De Mai Jos Și Încercuiește Răspunsul Corect Pentru 3 Kg De Portocale Se Plătesc class=](https://ro-static.z-dn.net/files/def/7fce6ca8fb55afa9fb2d470667f42d8e.jpg)
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Din primul desen reiese că 5 sacoșe, fiecare de câte un kg costă în total 20 de lei.
5 × 1 kg = 5 kg ( cele 5 sacoșe )
20 : 5 kg = 4 lei ( o sacoșă de un kg )
În al doilea desen, sunt incluse 3 sacoșe, deci :
3 × 1 kg = 3 kg ( cele 3 sacoșe )
3 kg × 4 = 12 lei ( total ) => varianta c)