👤
Toi1
a fost răspuns

Daca 2 kg mere si 3 kg portocale costa 21 lei, iar 5 kg mere si 2 kg portocale costa 25 lei, aflati cat costa un kg mere si un kg portocale.

Răspuns :

2 kg mere.......3 kg portocale.....21 lei
5 kg mere........2 kg portocale......25 lei

Ca sa egalam nr de portocale in prima relatie inmultim cu 2, iar in a 2-a cu 3.

4 kg m.......6 kg p........42 lei
15 kg m......6 kg p........75 lei

15-4=11 kg mere (diferenta)
75-42=33 lei (11 kg mere)
33÷11=3 lei (1 kg mere)

Inlocuim in prima relatie:

6 lei.....3 kg portocale.....21 lei
3 kg portocale=21-6
=15
1 kg=15÷3
1 kg=5 lei


Deci 1 kg mere-3 lei
1 kg portocale-5 lei