Metoda comparatiei
3 pixuri ..........5 caiete.........21 lei
5 pixuri ..........1 caiet ..........13 lei → inmultesc relatia cu 5 pentru a egaliza numarul caietelor
____________________________
25 pixuri .........5 caiete .......65 lei → scad relatiile
3 pixuri ..........5 caiete.........21 lei
_____________________________
22 pixuri............/..................44 lei
44 lei : 22 = 2 lei costa un pix
In relatia: 5 pixuri ..........1 caiet ..........13 lei , inlocuiesc valoarea pixurilor si aflu pretul caietului
13 lei - 5 × 2 lei = 13 lei - 10 lei = 3 lei costa un caiet