👤

7 kg cirese costa 28 lei
5 kg cirese+8kg piersici costa 60
15 kg piesici
te rog


Răspuns :

28 : 7 = 4 lei costa un kg de cirese 

4 x 5 = 20 lei costa 5 kg de cirese 

60 - 20 = 40 lei costa 8 kg de pirsici

40 : 8 = 5 lei costa un kg de piersici 

5 x 15 = 75 lei cost 15 kg de piersici 
1 kg de cirese=4 lei
[tex]60 - (5 \times 4) = 40 \: lei \: costa \: 8 \: kg \: de \:p iersici \\ 40 \div 8 = 5 \: lei \: costa \: 1 \: kg \: de \: piersici \\ 5 \times 15 = 75 \: lei \: cost \: 15 \: kg \: de \: piersici[/tex]