Răspuns :
Aflam cat costa 1 kg 20/5=4 lei pt 1 kg
Alfa cati lei plătește prietena ei, daca aceasta cumpara 2kg de mere de aceleași fel : 2*4= 8 lei
Alfa cati lei plătește prietena ei, daca aceasta cumpara 2kg de mere de aceleași fel : 2*4= 8 lei
Folosim regula de trei simpla
5 ... 20
2 ... x lei
5/2 = 20/x
5x = 20*2
5x = 40
x = 8
2 kg de mere costa 8 lei.
5 ... 20
2 ... x lei
5/2 = 20/x
5x = 20*2
5x = 40
x = 8
2 kg de mere costa 8 lei.