👤
Stefania400
a fost răspuns

Mara a cumparat 8 creioane si 6 caiete si a platit 20 lei.Prietena sa Ioana a cumparat 4 creioane si 6 caiete si a plati 16 lei. Cat costa un creion! Rezolvare ca mai jos.
8 creioane .............6 caiete......20 lei
4 creioane................6 caiete..........16 lei
Plus explicatie va rog este urgent dau coroana.


Răspuns :

8 creioane.....6 caiete.....20 lei
4 creioane.....6 caiete.....16 lei

Deoarece nr de caiete este deja egalat, nu va mai fi nevoie sa inmultim sau sa impartim, deci:

8-4=4(creioane)
20-16=4 lei (4 creioane)
4:4=1 leu(un creion)