Roxana a cumparat 3 caietete cu 16 lei.Doua caiete au acelasi pret ,iar produsul preturilor celor doua caiete este egal cu suma care a platito Roxana .Afla pretul fiecarui caiet.
caiet1+caiet2+caiet3=16 caiet1=caiet2 ______________________ Observam ca 16 se imparte exact la 4 deci caiet1=4lei=caiet2 deci caiet3 va avea costa 8 lei