Ma puteti ajuta la o problema???Problema spune asa: Bomboanele din 3 pungi de marimi diferitecantaresc 10kg. Cantitatea de bomboane din prima punga valoreaza 18 lei,cea din a doua punga 27 de lei,iar cea din a treia 45 de lei. Cate kg de bomboane sunt in fiecare punga??
1. cat au costat ce le 10 kg de bomboane? 18+27+45=90 2. cat costa un kg de bomboane? 90:10=9 3. cate kg a cantarit prima punga? 18:9=2 4. cate kg cantareste a doua punga ? 27:9=3 5. cate kg cantareste a treia punga? 45:9=5