Răspuns :
Metoda reducerii la unitate
1.Cat plateste Ioana pentru 1kg de mere?
20:5=4 lei
2.Dar pentru 2kg de mere?
4x2=8 lei
Raspuns:8 lei
1.Cat plateste Ioana pentru 1kg de mere?
20:5=4 lei
2.Dar pentru 2kg de mere?
4x2=8 lei
Raspuns:8 lei
5 kg mere.........20 lei
2 kg mere...........x lei
------------------------------------
x=20·2:5=8 lei
1 kg mere=20:5=4 lei =>2 kg mere =4·2=8 lei
2 kg mere...........x lei
------------------------------------
x=20·2:5=8 lei
1 kg mere=20:5=4 lei =>2 kg mere =4·2=8 lei