👤

pentru a cumpăra 5 kg de mere Ioana a plătit 20 RON afla Câți lei plătește prietena ei dacă aceasta cumpără 2 kg de mere de același fel.
Vă rog ajutati-mă dau coroana!!


Răspuns :

5 kg ...... 20 lei
2 kg ...... x lei   

2 x 20 = 5x
5x = 40
x = 40 : 5
x = 8 lei
Sper ca te-am ajutat
Amto1
5 kg........20
2kg..........xron

2x20=5X
40=5X
x=40:5=8lei



Sper foarte mult ca te-am ajutat☺☺☺