Răspuns :
5 kg mere.................20 lei
2 kg mere .............. x lei
20:5=4 lei (un kg de mere)
4x2=8 lei (8 kg de mere)
2 kg mere .............. x lei
20:5=4 lei (un kg de mere)
4x2=8 lei (8 kg de mere)