Răspuns :
Metoda 1 (nivel I-IV)
1) Cat costa un kilogram de mere?
54 : 18 = 3 (lei/kg)
2) Cat costa 5 ilograme de mere de acealasi fel?
5 × 3 = 15 (lei)
Raspuns: 15 lei
Metoda 2
Daca ai invatat proportionalitatea (nivel gimnaziu)
18kg mere ....................... 54 lei
5kg mere ........................ x lei
--------------------------------------- d.p.
x=(5·54)/18=5·3=15 (lei)
Amintim ca:
Marimile sunt direct proportionale deoarece daca creste o marime, crestea si cealalta. Daca creste cantitatea de mere cumparate, creste si pretul. La fel si in cazul in care scade. Daca cantitatea de mere scade, scade si pretul.
Formule folosite in probleme:
{x, y} d.p. {a, b} ⇒ x/a=y/b
{x, y} i.p. {a, b} ⇒ x·a=y·b