Răspuns :
Serban a cumparat 3+6+5=14kg de bomboane pe care a dat
3*5+6*4+5*6=69 lei
deci un kg de bomboane costa in medie
P=69/14=4lei si 92 de bani
Succes!
3*5+6*4+5*6=69 lei
deci un kg de bomboane costa in medie
P=69/14=4lei si 92 de bani
Succes!
1) 3x5=15(lei);
2) 6x4=24(lei) ; 3) 5x6=30(lei) ;4)15+24+30=69(lei in total) ; 5) 3+6+5=14(kg.de bomboane)
Si pentru a afla cit costa in medie un kg de bomboane
6) 69 :14= 4lei si 92 de bani
Raspuns : 1 kg.de bomboane costa in medie - 4 lei si 92 de bani.
2) 6x4=24(lei) ; 3) 5x6=30(lei) ;4)15+24+30=69(lei in total) ; 5) 3+6+5=14(kg.de bomboane)
Si pentru a afla cit costa in medie un kg de bomboane
6) 69 :14= 4lei si 92 de bani
Raspuns : 1 kg.de bomboane costa in medie - 4 lei si 92 de bani.