Urgentttt va rog: Bomboanele din 3 pungi de marimi diferite cantaresc 10 kg. Cantitatea de bomboabe din prima punga valoreaza 18 le, cea din a doua punga 27 de lei, iar cea din a treia 45 de lei. Cate kg de bomboane sunt in fiecare punga?
In total cele trei pungi costa 18+27+45=90 => 1 kg costa 9 lei ( imparti pe 90 la 10) => in prima punga 18 : 9 = 2 kg in a doua punga 27: 9 = 3 kg in a treia punga 45: 9 = 5 kg