Rodica12311 Rodica12311 03-11-2017 Matematică a fost răspuns Metoda comparatiei : Maria a cumparat de la cofetarie 2 amandine si 3 ecleruri pentru care a platit 24 lei , iar prietena ei , Ioana , a cumparat 2 amandine si 7 ecleruri care au costat 40 lei . Cat costa un ecler? Dar o amandina ?