Transformam si viteza v2 in m/min:
v2=300 m/s=300*60=1800 m/min
In
primele 5 minute de la momentul initial, automobilul va parcurge:
5 min*360 m/min=1800 m
Cat stationeaza, cele 3 min, distanta parcursa nu se modifica, iar urmatoarele
4 minute parcurge distanta:
4 min*v2=4min*1800 m/min=7200 m
Deci, in total, va parcurge distanta 1800+7200=9000 m.
Ai desenul atasat.