La o bucatarie s-au vandut,intr-9 ora 5 chifle si 8 covrigi care au costat 18 lei iar in ora urmatoare 25 chifle si 12 covrigi pentru care sau incasat 62 lei.Care este pretul de vanzare pentru un covrig? dau coroana si un multumesc si ma abonez!!
Notam a chiflele și B covrigii 5a+8b=18 25a+12b=62 5a=18-8b Înlocuim in a doua ecuație 5(18-8b)+12b=62 90-40b+12b=62 90-62=28b 28=28b B=1 5a=18-8x1 5a=10 A=10:5 A=2 O chifla costa 2 lei și un covrig 1leu