Toninichita0 Toninichita0 31-10-2017 Matematică a fost răspuns un fermier a vandut la piata 60 kg de mere si pere sa a incasat 220 lei.Pretul unui kg de mere este de 3 lei iar al unui kg de pere a fost de 5 lei.Cate kg de pere si cate kg de mere a vandut fermierul ?