👤
a fost răspuns

Dau coroana la cel mai bun si rapid raspuns ! Pentru premierea elevilor la un concurs de matematica s-au cumpărat 30 de obiecte cu pretul de 5 lei , 30 de lei si, respectiv 10 leib. Știind că s-au cheltuit suma de 200 de leo , să se afle câte obiecte din fiecare fel s-au cumpărat . Va rog frumos sa ma ajutați !