Răspuns :
17,25 lei=3 kg mere
17,25÷3 lei=5.75 1 kg mere
5,75×4 lei=23
23 lei=4 kg mere
17,25÷3 lei=5.75 1 kg mere
5,75×4 lei=23
23 lei=4 kg mere
Aflăm cât costă 1 kg de mere:
17,25:3 = 5,75 lei
Aflăm cât costă 4 kg de mere :
5,75· 4 = 23 lei