Rezolvați problemele prin ecuații. a)18 ghiozdane la acelasi pret costa in total 1980 lei.Cat costa un ghiozdan? b)Membrii unui club ecologist au mesterit in 2 săptămâni 139 de cantine pentru păsări.Câte cantine au confecționat in prima saptamana,daca in a doua au facut cu 33 mai multe? DAU COROANA RĂSPUNSULUI SCRIS CLAR PRIN ECUAȚII!!!!