👤
a fost răspuns

Cata apa cu temperatura de 60°C trebuie pusa peste o bucata de gheata cu masa de 1 kg si temperatura de -15°C pentru a obtine apa cu temperatura de 10°C?
( se dau c indice g = 2090 J/Kg × K ; c indice a = 4185 J/Kg × K; λ indice t =3,3 × 10 la puterea 5 J/Kg.

Va rog sa ma ajutati