Răspuns :
Zn+2HCl =ZnCl2 +H2
MZnCl2 =136 g /mol
M 2HCl =2*36,5 =73
c=md/ms *100
md=c*ms /100
md=20*300/100
md=60g HCl pur
X=60*136\2*36,5
X=111,78082 g ZnCl2
MZnCl2 =136 g /mol
M 2HCl =2*36,5 =73
c=md/ms *100
md=c*ms /100
md=20*300/100
md=60g HCl pur
X=60*136\2*36,5
X=111,78082 g ZnCl2
Zn+2HCl =ZnCl2 +H2
MZnCl2 =136 g /mol
M 2HCl =2*36,5 =73
c=md/ms *100
md=c*ms /100
md=20*300/100
md=60g HCl pur
X=60*136\2*36,5
X=111,78082 g ZnCl2
MZnCl2 =136 g /mol
M 2HCl =2*36,5 =73
c=md/ms *100
md=c*ms /100
md=20*300/100
md=60g HCl pur
X=60*136\2*36,5
X=111,78082 g ZnCl2