👤

Daca un kg de fructe si diua sticle de apa minerala costa 19 lei,iar un kg de fructe si patru sticle de apa minerala costa 29 lei,sa se afle cat vor costa 5 kg de fructe si 6 sticle de apa minerala.
ROG MULT!


Răspuns :

DATE:
1KG FRUCTE+2STICLE=19lei
1KG FRUCTE+4 STICLE=29lei
? 5kg fructe+6 STICLE
REZOLVARE:
1KG f.......... 2STICLE........ 19lei
1kg f............4Sticle....... 29 lei
4-2=2(diferența de sticle)
29-19=10(lei cele 2 sticle)
10×2=20 (lei 4 sticle)
29-20=9 (lei 1 kg fructe)
20:4=5 (lei 1 sticla)
9×4+5×6=36+30=66 (lei 5kg fructe si 6sticle)
R=66LEI
sper ca te-am ajutat
F = fructe 
A = apa
1F+2A =19
1F+4A =29
------------------------
1F+4A-(1F+2A) =29-19
1F+4A-1F-2A =10
2A =10
A =5 lei
1F+2A =19
1F+2*5 =19
1F =19-10 =9 lei

5F+6A =
5*9 +6*5 =45+30 =75 lei