Se da:
v1=18km/h=5m/s
y=0,04m
x=2,88m
v=?m/s
Rezolvare:
Presupunem ca notam cu t, timpul in cit parcurge glontele vagonul, atunci:
x=v*t
v=x/t
Trebuie sa aflam cit timp sta glontele in vagon.
Glontele isi schimba directia sa y, din cauza vitezei trenului(v1), de aceea:
y=t*v1
t=y/v1
Inlocuind obtinem:
v=x*v1/y
Calcule:
v=2,88*5/0,04=360m/s