1. Calculam masa moleculara a dioxidului de carbon (CO2):
[tex]M_{CO2} =12+2*16=12+32=44[/tex]
Daca masa moleculara este de 44, inseamna ca masa molara a CO2 este de 44 g/ mol (i se mai adauga unitatea de masura).
2. Aflam cantitatea de substanta impartind masa de CO2 pe care o avem la masa molara:
[tex]n= \dfrac{66}{44}=1,5 \ moli \ CO2[/tex]