2,688/22,4 = 0,12 moli CO2 ⇒ 0,12 moli de atomi de C ;
M = 2,91·28,9 = 84 g/mol n = 1,68/84 = 0,02 moli hidrocarbura
0,02 moli hidr.............contin..............0,12 moli at.C
1 mol ...................................................x = 6 atomi C
C6Hx 12·6 + x = 84 x = 12 C6H12