1. ms = 500g c= 10% ⇒ md = 50g Na2CO3
M Na2CO3 = 106g/ mol M Na2CO3·10H2O = 286g /mol
286g Na2CO3·10H2O...............................106g Na2CO3
x = 286·50/106 = 134,9 g...........................50g
2. ms = 400g c = 20% ⇒⇒md = 80g FeSO4
M FeSO4 = 152g/mol M FeSO4·7H2O = 278g/mol
278g FeSO4·7H2O........................................152gFeSO4
x = 278·80/152 = 146,315g..............................80g