Răspuns :
55,18:15,5=3,56(lei costa un kg de fructe)
3,56*2,3=8,19(lei costa 2,3 kg fructe)
3,56*2,3=8,19(lei costa 2,3 kg fructe)
15,5 kg -----------------55,18 lei
2,3 kg-------------------------x lei
x=55,18 x 2,3 :15,5=8,19 lei
2,3 kg-------------------------x lei
x=55,18 x 2,3 :15,5=8,19 lei