Răspuns :
r=roşii
c=castraveți
r=6
5×r+4×c=46
5×6+4×c=46
30+4×c=46
4×c=46-30
4×c=16
c=16:4
c=4
Un kg de castraveți costă 4 lei
c=castraveți
r=6
5×r+4×c=46
5×6+4×c=46
30+4×c=46
4×c=46-30
4×c=16
c=16:4
c=4
Un kg de castraveți costă 4 lei
5 kg rosii........4 kg castraveti.....46 lei
1 kg rosii = 6 lei
Aflam cat costa 5 kg rosii
5×6 = 30 lei
Aflam cat costa 1 de casteaveti
(46-30) : 4 = 16 : 4 = 4 lei
verificare:
30+16= 46 lei
1 kg rosii = 6 lei
Aflam cat costa 5 kg rosii
5×6 = 30 lei
Aflam cat costa 1 de casteaveti
(46-30) : 4 = 16 : 4 = 4 lei
verificare:
30+16= 46 lei