Intr-un bidon sunt 68 l de sirop de vsine iar in altul o cantitate de doua ori mai mica de sirop de capsuni. Siropul de visine s-a turnat in sticle de 5 dl, iar cel de capsuni in sticle de 250 ml. Cate sticle s-au folosit in total?
68 : 2 = 34 l cantitatea siropului de capsuni 5 dl = 0,5 l 68 : 0,5 = 136 sticle a fost turnat siropul de visine 34 : 0,250 =136 sticle a fost turnat siropul de capsuni 136 + 136 = 272 sticle s- au folosit in total