Răspuns :
6 kg ...............306 lei
5kg .................. x lei
x = 5 x 306 : 6 = 1530 : 6 =255 lei
6kg ................ 306 lei
x kg .................357 lei
x = 6 x 357 : 306 = 2142 : 306 = 7
5kg .................. x lei
x = 5 x 306 : 6 = 1530 : 6 =255 lei
6kg ................ 306 lei
x kg .................357 lei
x = 6 x 357 : 306 = 2142 : 306 = 7
Intr-un market sunt ladite de 6 ,5 ,7 kg de rosii .O ladita cu 6 kg o vinde cu 306 lei ,iar o ladita cu 7 kg 357 . Afla cat costa 5 kg de rosii !
Cat costa un kg de rosii ?
357-306=51
Cat costa 5 kg de rosii?
306-51=254
Se scade nr de lei al celor 2 ladite doarece este cu un nr mai putin sau in plus atunci aflii un kg iar din start aflii nr de lei din ladita cu 5 scazand nr de lei din ladita cu 6 kg
Sper ca te-am ajutat?
Coroana ?
Cat costa un kg de rosii ?
357-306=51
Cat costa 5 kg de rosii?
306-51=254
Se scade nr de lei al celor 2 ladite doarece este cu un nr mai putin sau in plus atunci aflii un kg iar din start aflii nr de lei din ladita cu 5 scazand nr de lei din ladita cu 6 kg
Sper ca te-am ajutat?
Coroana ?