Maria a cumparat 5kg de mere.Daca 6kg de mere costa 307 lei , cat au costat merele cumparate de Maria?Cate mere poti cumpara de 357 lei? rezolvare: 6kg....306lei 5kg.....x lei 6/5=306/x => x=306·5/6 x=51·5 x=255 5kg=255lei 255:5=51lei => 1kg=51 lei 1kg.....51 lei x kg.....357lei x=357/51