Răspuns :
5 kg de mere costă 12 lei.
Aflăm cât costă 1 kg de mere.
12:5=2,4 lei
Acum aflam cat costa 7kg
2,4×7=16,8 lei
Aflăm cât costă 1 kg de mere.
12:5=2,4 lei
Acum aflam cat costa 7kg
2,4×7=16,8 lei