Răspuns :
Fie x numarul de elevi si y pretul cadoului.
Daca fiecare elev ar pune 10 lei, am avea y+4 lei in total.
10x=y+4
Daca fiecare elev ar pune 8 lei, am avea cu 4 lei mai putin decat e nevoie.
8x=y-4
10x=y+4=>y=10x-4
8x=y-4=>8x=10x-4-4=>8x=10x-8=>0=2x-8=>2x=8=>x=4
10x=y+4=>40=y+4=>y=36.
Sunt 4 prieteni si cadoul costa 36 de lei.
Daca fiecare elev ar pune 10 lei, am avea y+4 lei in total.
10x=y+4
Daca fiecare elev ar pune 8 lei, am avea cu 4 lei mai putin decat e nevoie.
8x=y-4
10x=y+4=>y=10x-4
8x=y-4=>8x=10x-4-4=>8x=10x-8=>0=2x-8=>2x=8=>x=4
10x=y+4=>40=y+4=>y=36.
Sunt 4 prieteni si cadoul costa 36 de lei.
x-prietenii
10x-4 = 8x+4
10x-8x=4+4
2x=8
x=4 prieteni
10 × 4 -4 = 36 lei costă cadoul
10x-4 = 8x+4
10x-8x=4+4
2x=8
x=4 prieteni
10 × 4 -4 = 36 lei costă cadoul