Răspuns :
5 kg mere....7,50 lei.
1 kg mere..... ? lei.
daca merele cantaresc mai putin atunci numarul banilor este mai mic.
x=1*7,50/5
x= 1,5 lei costa 1 kg de mere.
sunt d.p.
1 kg mere..... ? lei.
daca merele cantaresc mai putin atunci numarul banilor este mai mic.
x=1*7,50/5
x= 1,5 lei costa 1 kg de mere.
sunt d.p.
5kg............7,50lei
1kg.............xlei
astfel obținem proporția:
5/1=7,50/x⇔
⇔5x=7,50⇔
⇔x=7,50/5⇔
⇔x=1,5
Răspuns: Un kilogram de mere costă 1,5lei.
1kg.............xlei
astfel obținem proporția:
5/1=7,50/x⇔
⇔5x=7,50⇔
⇔x=7,50/5⇔
⇔x=1,5
Răspuns: Un kilogram de mere costă 1,5lei.