a) AlCl3 + 3NaOH ⇒ Al(OH)3↓ + 3HCl
nAlCl3 = 0,3·0,01=0,003 moli
nNaOH ≤ 3·0,003 =0,009 moli Vs1 ≤ 0,009/1 = 0,009 l = 9ml
b) AlCl3 + 4NaOH ⇒ Na[Al(OH)4] + 3HCl
nNaOH = 4nAlCl3 = 4·0,3·0,01= 0,012 moli Vs2 = 0,012/1 = 12ml
c) [Na⁺] = [NaAl(OH)4]
Vs = 10 + 12 = 22 ml = 0,022 l
n = 0,003 moli c = 0,003/0,022 = 0,136 moli/l