👤

5 este exercițiul vă rog ajutațimă dau coroană

5 Este Exercițiul Vă Rog Ajutațimă Dau Coroană class=

Răspuns :



Dacă notăm :

c- prețul biletului pentru un copil;

a - prețul biletului pentru un adult,

a = 15, atunci putem scrie:

c x 100  + 4x15 = 1260  ⇒ c x 100   = 1260 -  4x15  ⇒

⇒ c = (1260 -  4x15):100


După toate calculele,   rezultă  c = 12 lei.



Prețul tuturor biletelor=1 260 lei
100 bilete copii
4 bilete adulți

1 bilet pt adulti costa 15 lei

4 × 15 lei = 60 lei (costă toate biletele pentru adulți)

1 260 lei - 60 lei = 1 200 lei ( costă toate biletele pt copii)

1 200 lei : 100 = 12 lei (costa un bilet pentru 1 copil)