👤
Skyledi
a fost răspuns

Calculeaza masa si cantitatea de substanta a cuprului care se formeaza in urma reactiei dintre zinc,avind masa de 6,5 g, cu solutia de CuSO4. Va rog ajutatima!!!!!!!!!!!!

Răspuns :

Prin cantitatea de substanta banuiesc ca te referi la numarul de moli. Eu in aceasta ipoteza voi rezolva.
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/"notez linia de fractie.

Masa unui mol de atomi de Cu este 64 g/mol; masa unui mol de atomi de Zn este 65 g/mol.

Zn  +  CuSO4  =  ZnSO4  +  Cu

Daca din 1*65 g Zn rezulta 1*64 g Cu
Atunci din 6,5 g Zn vor rezulta x g Cu

x = 6,5*64/65 = 6,4(g Cu).

Daca 1 mol Cu reprezinta 64 g Cu
Atunci y moli Cu vor reprezenta 6,4 g Cu

y = 1*6,4/64 = 0,1(moli Cu).
Verifica si tu.


Alte intrebari