Cât costă 1kg de mere şi 1kg de prune dacă 3 kg de mere şi 4 kg de prune costă 39 de lei şi preturile celor două fructe sunt direct proporționale cu 2 şi 2,4 ?
3m+4p=39 {m,p}dp{2;2,4} m/2=p/2,4=k m/2=k m=2k p/2,4=k p=2,4k 3x2k+4x2,4k=39 6k+9,6k=39 15,6k=39 k=2,5 m=2k=2x2,5=5 lei costa 1 kg mere p=2,4k=2,4x2,5=6 lei un kg de pere