Răspuns :
a)
1) Care este pretul unei ciocolate?
36 : 4 = 9 lei
2) Care este costul a cantitatii de 9 ciocolate?
9 x 9 = 81 lei
b)
1) Care este costul unui pix?
12 : 3 = 4 lei
2) Care este pretul ce a cheltuit Ion pentru cantitatea de 5 pixuri?
4 x 5 = 20 kei
1) Care este pretul unei ciocolate?
36 : 4 = 9 lei
2) Care este costul a cantitatii de 9 ciocolate?
9 x 9 = 81 lei
b)
1) Care este costul unui pix?
12 : 3 = 4 lei
2) Care este pretul ce a cheltuit Ion pentru cantitatea de 5 pixuri?
4 x 5 = 20 kei
1)
a) Care este preţul unei ciocolate?
36:4=9 lei
b) Care este costul a 9 ciocolate?
9×9=81 lei
2)
a) Care este preţul unui pix?
12:3=4 lei
b) Care este costul a 5 pixuri?
4×5=20 lei
a) Care este preţul unei ciocolate?
36:4=9 lei
b) Care este costul a 9 ciocolate?
9×9=81 lei
2)
a) Care este preţul unui pix?
12:3=4 lei
b) Care este costul a 5 pixuri?
4×5=20 lei