👤

Un kg de mere costa 4,2 lei.Am cumparat trei mere: unul are 0,230 kg, al doilea are 0,195 kg, iar ultimul are 0,057 kg mai mult decat al doilea . Cat am platit pentru cele 3 mere

Răspuns :

1kg...........4,2lei
 0,230kg..........x lei   din acestea doua =>x=4,2ori0,230=0,966lei
 
 1kg........4,2lei
 0,195kg........x lei     din acestea doua =>x=4,2ori0,195=0,819lei


1kg........4,2lei
 0,057kg........x lei     din acestea doua =>x=4,2ori0,057=02394lei  iar din toate rezulta ca:
 3x(adica cele 3 mere)=0,966+0,819+0,2394=2,0244 lei