un val de matase de 50m a fost taiat in doua bucati,in asa fel incat diferenta dintre ele este de 6m.stiind ca una dintre bucati costa cu 360 de lei mai mult decat cealalta,afla cat custa fiecare bucata
prima bucata l--------l+6m a doua l--------l 360 lei:6=60lei costa a doua bucata 1 m 50m=3000lei 3000lei-360lei=2.640lei 2640lei:2=1320lei a costat a doua bucata 1320lei+360lei=1680lei a costat prima buc.